Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Handlowiec to osoba odpowiedzialna za sprzedaż produktów lub usług danej firmy. W zależności od stanowiska w firmie handlowiec może być account managerem, przedstawicielem handlowym, konsultantem telefonicznym/telemarketerem, kierownikiem sprzedaży lub dyrektorem handlowym. Każdemu z tych stanowisk odpowiada bardzo różny zakres obowiązków, a tym samym różny charakter pracy. Może ona być pracą tylko w terenie, u klienta, może polegać na spotkaniach, rozmowach i negocjacjach z klientami, a może być także pracą w biurze przy telefonie.
Pracodawcy poszukują na to stanowisko najczęściej osób młodych, obrotnych, komunikatywnych, dyspozycyjnych, samodzielnych i operatywnych. Inne niezbędne do wykonywania tego zawodu cechy to: łatwość nawiązywania kontaktów, zdolności negocjacyjne, miła aparycja oraz wysoka kultura osobista. Coraz częściej pracodawcy wymagają od kandydatów także znajomości języka obcego oraz prawo jazdy.
Praca polega głównie na pozyskiwaniu klientów oraz opiece już nad pozyskanymi. Inne obowiązki, którym musi sprostać, to rozpoznawanie potrzeb kupujących, negocjowanie zasad współpracy, przygotowywanie ofert handlowych, planowanie działań zmierzających do wzrostu sprzedaży oraz oczywiście sprzedaż. Handlowcy zatrudniani są niemalże we wszystkich branżach, począwszy od spożywczej, medycznej, informatycznej aż po techniczną. Wysokie wymagania stawiane przez konsumentów zmuszają handlowców do uzyskania gruntownej wiedzy w danej dziedzinie, aby umiejętnie doradzić i przekonać do zakupu.
Za pracą w handlu przemawiają przede wszystkim korzystne zarobki, na które składa się pensja podstawowa oraz prowizja. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana. Do płacy doliczany jest ryczałt za używanie prywatnego auta. Pracownik ma do dyspozycji również firmowy telefon komórkowy a często laptopa.
Zysk zależy w dużym stopniu od talentu handlowca. Wykształcenie nie jest tu najważniejsze, choć pracodawcy preferują osoby z wykształceniem wyższym, minimum średnim.
Profil wykształcenia ma niewiele wspólnego z pracą, za to najbardziej liczą się umiejętności organizacyjne i interpersonalne. W Polsce jest wiele szkół policealnych przygotowujących do zawodu handlowca, a także szkoleń specjalistycznych . Planując karierę handlowca, trzeba natomiast dobrze znać siebie i sprawdzić się np. w trakcie dorywczej - sezonowej pracy.
Powszechnie mówi się, że handlowiec zawsze znajdzie pracę. I jest to prawda, ponieważ podczas kryzysu można zwolnić wielu pracowników, ale nie zwalnia się handlowców! To oni przynoszą dochody firmom i dają im nadzieję na lepsze czasy.
Handlowcy stacjonarni mogą być zatrudniani również w działach obsługi klienta w firmach produkcyjnych, telekomunikacyjnych, komputerowych, ubezpieczeniowych, w bankach, biurach podróży. Ich zadaniem jest sprzedanie klientowi jak największej liczby produktów czy jak najdroższych usług. Czasem jest to sprzedaż bezpośrednia, czasem doradztwo telefoniczne, a coraz częściej trzeba łączyć jedno z drugim.
Początkujący handlowiec może zarobić 4-5 tys. zł brutto miesięcznie. Częściej jednak otrzymuje między 1500-3000 zł. Doradca handlowy i techniczny, który zdobył już sieć stałych klientów, zamawiających towary w firmie za jego pośrednictwem, może nawet zarobić więcej.
----------------
Poradniki dla handlowca oraz szkolenia do doskonała forma podnoszenia kwalifikacji umiejetności w pracy
---------------
Specjalności:
• obsługa rynku krajowego i zagranicznego,
• marketingowe zarządzanie sprzedażą,
• zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu.
M-S-M
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Handlowiec oferty pracy. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.