Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Jak wynika z badań PARP, w 10 proc. firm pracownicy są zatrudnieni częściowo w systemie telepracy, a 3 proc. zatrudnia pracowników tylko w tym systemie, to niewiele w porównaniu z Zachodem, gdzie pracę w tej formie wykonuje ponad 20 proc. ogółu zatrudnionych.
- Dzięki wykorzystaniu telepracy firmy obniżają koszty związane z utrzymaniem stanowiska pracy nawet o 30 proc. Co więcej, telepraca jest szansą zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców opiekujących się dziećmi – zauważa ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.
Niemniej jednak obowiązujące prawo w dalszym ciągu utrudnia rozwój telepracy w naszym kraju. - Główne przyczyny to sztywne regulacje dotyczące stanowisk pracy, które mają być organizowane w formie telepracy oraz niewykonalne dla pracodawców przepisy z zakresu BHP – mówi Żukowska.
Ciągle istnieją też bariery psychologiczne – zarówno u pracowników, jak i pracodawców. Obawy pracodawców przed telepracą może budzić kwestia utraty kontroli nad sposobem wykonywania pracy. Ponadto kluczowe jest zagadnienie prywatności telepracownika i granice dopuszczalnej ingerencji ze strony pracodawcy. Z kolei pracownicy obawiają się izolacji od społeczności firmy.
Zdaniem Żukowskiej Kodeks pracy powinien regulować jedynie podstawowe kwestie związane z telepracą, a szczegółowe zasady świadczenia pracy powinny wynikać z umowy zawieranej z telepracownikiem. Stosowanie wszystkich przepisów BHP wobec pracujących na odległość jest sprzeczne z ideą telepracy i ogranicza swobodę osób zatrudnionych w tej formie. - Pracownicy i pracodawcy dostrzegają pozytywne aspekty telepracy. Szkoda, że obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na jej rozpowszechnienie – kończy Żukowska.
* *
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).
Źródło: PRP
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Telepraca nadal jest mało popularna. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2025 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.