Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Zdaniem Pracodawców RP ustawowe regulowanie czasu pracy jest archaizmem, który nie uwzględnia potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Przepisy polskiego Kodeksu pracy dotyczące czasu pracy są wyjątkowo zawiłe i niezrozumiałe, a tzw. elastyczne systemy czasu pracy często nie mogą być zastosowane ze względów praktycznych.
W Państwach Członkowskich od wielu lat stosuje się nowoczesne systemy organizacji czasu pracy, do których należą m.in. dzielenie miejsc pracy (job-sharing), elastyczny czas pracy (flextime), skomprymowane tygodnie pracy (compressed working week) oraz zredukowane godziny (reduced hours working). W Czechach w 2007 r. wprowadzono indywidualne konta czasu pracy pracowników, które od wielu lat stosowane sa np. w Niemczech i Francji. - To są rozwiązania, któremu polskiemu ustawodawcy nawet się nie śniły – zauważa mec. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. Jej zdaniem nie wykorzystujemy potencjału partnerów społecznych, nie dając im szansy na wprowadzenie w firmach elastycznych form czasu pracy. Odgórne, tj. ustawowe regulowanie czasu pracy jest archaizmem, który nie uwzględnia potrzeb danego przedsiębiorstwa. Należy dopuścić możliwość wprowadzenia w drodze układów zbiorowych pracy dłuższych okresów rozliczeniowych i skracania w uzasadnionych przypadkach dobowego i tygodniowego wypoczynku z możliwością udzielenia ich w późniejszym okresie.
Uelastycznienie czasu pracy powinno doprowadzić do zwiększenia wydajności i konkurencyjności oraz zagwarantowania bardziej skutecznej ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zmian do dyrektywy o czasie pracy polegających na zwiększeniu elastyczności kształtowania czasu pracy w wyniku negocjacji zbiorowych oraz bardziej elastycznego sposobu liczenia średniego tygodniowego czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego zasadniczo pozostanie bez zmian (4 miesiące, w przypadku szczególnych rodzajów działalności - 6 miesięcy, a na podstawie porozumień zbiorowych – do 12 miesięcy). Komisja chciałaby umożliwić wydłużanie okresu rozliczeniowego ponad 12 miesięcy na mocy porozumienia zbiorowego, a także ustawowego wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w tych branżach i Państwach Członkowskich, w których klauzula opt-out nie jest stosowana.
**
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).
PRP
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Przepisy o prawie pracy wymagają szybkiej i gruntownej zmiany. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.