Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Chcesz zoptymalizować koszta zatrudnienia? Potrzebujesz taniego pracownika? Nic prostszego – weź w leasing pracownika zza granicy! Pomocy szukaj w EastWestLink – agencji pracy.
Forma zatrudnienia, jaką jest leasing pracowniczy, to odpowiedź na rosnące koszty pracownicze i niepewny klimat gospodarczy. Pozwala on na uzyskanie oszczędności w sferze kosztów pracowniczych związanych z rekrutacją i szkoleniem pracowników. To niebywałe udogodnienie dla pracodawcy, który nie musi martwić się o rozliczenia z ZUS, dokumentacją personalną, zobowiązaniami prawnymi oraz administracją pracowników, gdyż zajmuje się tym właściwa agencja pracy tymczasowej.
Leasing pracowników zza granicy nie jest nową formą zatrudnienia. Mimo iż funkcjonuje na polskim rynku od ponad 10 lat nie jest dość dobrze znany. Uregulowany prawnie został w 2004 roku, gdy ustawodawcy z jednej strony niemal zrównali prawa „wypożyczanych” pracowników z pracownikami zatrudnionymi na stałe, wprowadzając z drugiej strony limity świadczenia pracy na rzecz jednej firmy do maksymalnie jednego roku. W krajach Europy Zachodniej korzystanie z tej formy zatrudnienia jest już na stałe wpisane w strategię polityki kadrowej.
Korzyści dla pracodawców
Jeśli zamierza się zatrudnić pracowników zza granicy warto skorzystać z pośrednictwa agencji, gdyż to duże ułatwienie dla firm. Leasing pracowniczy jest w tym wypadku bardzo opłacalny, gdyż agencja pracy przejmuje wszelkie obowiązki formalno-prawne związane z wizami i pozwoleniami na pracę. Naprzeciw takim firmom wychodzą firmy jak EastWestLink, który już od dobrych trzech lat pomaga w rekrutowaniu pracowników z Azji i Europy Wschodniej.
- Dziś wiele przedsiębiorstw optymalizuje koszty pracy zatrudniając pracowników z Europy Wschodniej i Azji. Rozliczenia oparte na zasadzie przepracowanych godzin – tzw. time sheetów – umożliwiają łatwe zaplanowanie czasu pracy i zapewniają całkowitą kontrolę kosztów. – instruuje prezes agencji EastWestLink, Andrzej Korkus.
Biorąc w leasing pracownika można dostosować strukturę zatrudnienia do potrzeb firmy i minimalizować swoje koszty pracy. Pracodawca nie ponosi nawet kosztów związanych ze zwolnieniem pracowników czyli odpraw, czy kosztów związanych z okresami wypowiedzenia.
Oprócz tego ta forma rozwiązuje problem sprostania siłom popytu i podaży na usługi bądź produkty firmy bez konieczności opłacania nadgodzin pracownikom na etacie. To z kolei umożliwia skoncentrowanie się na kluczowej działalności i strategicznych działaniach personalnych.
Dla kogo leasing pracowniczy?
Nie istnieją wymogi dla firm, które ograniczałyby im dostęp do leasingu pracowniczego. Andrzej Korkus informuje:
- Z usługi leasingu pracowniczego najczęściej korzystają firmy, w których występuje wyraźna sezonowość produkcji czy usług i w związku z tym istnieje konieczność dostosowania zatrudnienia do potrzeb rynku. Przykładem mogą być tu fabryki i supermarkety, gdzie w okresie świąt znacznie wzrasta potrzeba zatrudnienia większej liczby osób.
Jedyne ograniczenia związane są z długością zatrudnienia „wypożyczonego” pracownika. Pracownik leasingowany może wykonywać pracę na rzecz firmy najwyżej przez 12 miesięcy w okresie kolejnych 36 miesięcy. Jeśli jest to zastępstwo pracownika nieobecnego, w drodze wyjątku czas pracy na rzecz konkretnej firmy może się wydłużyć do 36 miesięcy.
Zatrudnienie pracownika w leasing to także alternatywa dla tych firm, których pracownicy nie posiadają odpowiednich zezwoleń do wykonywania zadań. To także możliwość dla tych osób, które potrzebują skorzystać z pomocy określonych fachowców tylko czasowo.
Firmy najchętniej korzystają z usług agencji pracy i wynajmują pracownika zwłaszcza w sezonie urlopowym, kiedy pracownicy etatowi wybierają urlopy lub są na zwolnieniach lekarskich Często zatrudniają pracowników zza granicy, by wykonywali oni prace okazjonalne.
Leasing pracowniczy jest także ciekawą usługą dla spółek notowanych na giełdzie, gdyż wskaźniki zysków są analizowane w oparciu o liczbę zatrudnionych osób. W tej sytuacji stosowanie leasingu jest jedyną możliwością zatrudnienia niezbędnych pracowników, bez konieczności późniejszej redukcji etatów.
Jak wygląda leasing pracowniczy w praktyce?
Leasing pracowniczy podlega ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z polskim prawem, aby skorzystać z leasingu wystarczy zwrócić się do agencji pracy tymczasowej i podpisać umowę.
- Po podpisaniu umowy agencja najczęściej zatrudnia pracowników na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonego zadania. Zatrudnienie na umowę zlecenie jest również możliwe, ale tylko w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje pracy w stałych godzinach i pod stałym nadzorem innego pracownika. – mówi Andrzej Korsus.
Agencja pracy tymczasowej podpisuje umowę z pracownikiem leasingowym. W zakresie jej obowiązków leży także ewidencja czasu pracy oraz udzielanie zgody na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pracy.
Leasing pracowniczy to usługa korzystna dla każdej ze stron. Agencja pracy tymczasowej pobiera wynagrodzenie, które kalkulowane jest w oparciu o stawkę procentową wynagrodzenia pracownika. Jeśli rekrutuje ona większą liczbę pracowników możliwa jest cena negocjacyjna.
Leasing pracowniczy to nowa forma zatrudnienia, która pomaga pracodawcom nie tylko obniżyć koszta, ale i zoptymalizować strukturę zatrudnienia.
natalia jurga
Źródło:
Prportal.pl
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Pracownik w leasingu. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.