Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Zdaniem Pracodawców RP zapowiedź Premiera o bardzo możliwym podniesieniu podstawowej stawki VAT o 1 pkt proc. będzie ciosem dla polskiej gospodarki.
Podniesienie VAT z 22 proc. do 23 proc. ma być sposobem na przetrwanie najtrudniejszego dla państwa, z punktu widzenia finansów publicznych, okresu – dochody budżetu mają wzrosnąć o 5 – 5,5 mld zł. Zdaniem Pracodawców RP, jeśli we wtorek ta zapowiedź zostanie spełniona, ucierpi konkurencyjność polskiej gospodarki.
- Podniesienie podstawowej stawki VAT oznacza nic innego jak wzrost cen dużej grupy towarów – przypomina ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. To z kolei stwarza poważne ryzyko podniesienia stóp procentowych. Konsekwencją tego będzie wzrost kosztów pieniądza, co spowoduje trudności przedsiębiorstw w finansowaniu działalności. - Wyższe ceny to także mniejsza skłonność do konsumpcji – mówi Piotr Rogowiecki. Na końcu tego łańcuszka będziemy mieli do czynienia z osłabieniem dynamiki PKB – niższe wpływy z PIT i CIT, mniej miejsc pracy – większe dotacje do FUS, zagrożeniem wzrostem liczby klientów opieki społecznej. To wszystko wpłynie na kondycję finansową państwa.
- Bezsprzecznie należy podjąć działania, by zmniejszyć zadłużenie kraju. Podjęciu decyzji o podniesieniu podstawowej stawki VAT musi towarzyszyć najpierw plan zdecydowanego, systemowego obniżenia wydatków – reforma systemu emerytalnego, zmniejszenie udziału wydatków sztywnych w ogóle wydatków, uszczelnienie systemu rentowego, a potem jego realizacji – podkreśla Piotr Rogowiecki. W przeciwnym wypadku co kilka lat wraz ze zmianą koniunktury będziemy stawać w obliczu poważnego kryzysu finansów publicznych. Jednocześnie konieczne jest stworzenie przyjaznych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Zaproponowane dziś rozwiązanie da efekt krótkoterminowy. - Mamy nadzieję, że rzeczywiście jest ono tylko rozwiązaniem tymczasowym – ratunkowym – mówi Piotr Rogowiecki.
Osobną kwestią jest, że podniesienie stawki podstawowej VAT nie było konsultowane z partnerami społecznymi. Pracodawcy, których kalkulacje, plany, w dużej mierze opierają się o wysokość stawek podatkowych, dowiedzieli się o planowanych zmianach z mediów. To zdecydowanie niewłaściwy model postępowania.
***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.kpp.org.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.kpp.org.pl).
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Podniesienie VAT to cios w polską gospodarkę. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.