Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Moniki Zaręby fakt, iż Rada Ministrów odrzuciła propozycję 12-miesięcznego zwolnienia pracodawców zatrudniających skierowanego bezrobotnego do 30. roku życia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, może ograniczyć wzrost poziomu rekrutacji absolwentów.
Monika Zaręba przypomina, że w debatach służących poszukiwaniu rozwiązań sprzyjających zatrudnianiu osób młodych podkreśla się problemy związane z częstym brakiem przełożenia wiedzy teoretycznej kandydata do pracy na praktykę. – W sytuacji spowolnienia gospodarczego wejście na rynek pracy i zdobycie doświadczenia zawodowego są dla absolwenta dużym wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na koszty, jakie musi ponosić z tego tytułu pracodawca – mówi Zaręba. – Takim kosztem, zwłaszcza w przypadku mikro- i małych przedsiębiorców, jest konieczność trwającego kilka miesięcy przyuczenia młodej osoby do pracy – dodaje ekspert Organizacji. Dlatego też w jej opinii proponowana ulga finansowa mogłaby w wielu przypadkach zmniejszyć bariery w zatrudnianiu absolwentów z niewielkim – albo żadnym – doświadczeniem zawodowym.
Temu rozwiązaniu przeciwny był Minister Finansów, argumentując to obawą przed spadkiem dochodów Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie pomogło nawet wskazanie przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej źródeł sfinansowania tego rozwiązania.
W projekcie ustawy pozostaje instrument przewidujący podobny rodzaj wsparcia dla pracodawców. W ramach umowy ze starostą pracodawca byłby zwolniony przez okres do 6 miesięcy z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za skierowanego bezrobotnego do 30. roku życia, który podejmuje pracę po raz pierwszy, w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę. – Tego rodzaju rozwiązania, jak również niskooprocentowane pożyczki na utworzenie miejsca pracy lub założenie działalności gospodarczej, czy instrumenty finansowe wspierające mobilność zawodową rzeczywiście mają szansę przyczynić się do tego, aby 2014 rok był rokiem młodych – tak jak zapowiada Minister Pracy i Polityki Społecznej – podsumowuje ekspert.
***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7 500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. MINISTER FINANSÓW ZABLOKOWAŁ ULGI DLA PRACODAWCÓW. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.