Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Coraz częściej kobiety decydują się na połączenie macierzyństwa z karierą. Dla wielu mam jest to niestety niemożliwe. Na szczęście są też takie, którym z powodzeniem się udaje, dzięki pomocy rodziny i przyjaznych im pracodawców.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC w ramach akcji „Mama w pracy” większość kobiet planuje po urodzeniu dziecka powrót do pracy. Boi się jednak, że straci pracę. Co piąta matka odkłada więc tę decyzję. 15 procent kobiet twierdzi, że wielu pracodawców podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytało je o plany związane z posiadaniem dzieci, natomiast 22 procent skarżyło się na negatywną jego reakcję po poinformowaniu o ciąży. Prawie co trzecia matka znajdująca się na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym obawia się, że straci pracę. Taki los spotyka co szóstą.
Strach ma wielkie oczy
Ciąża jest niezwykle stresująca zarówno dla przyszłej mamy, jak i pracodawcy, który ją zatrudnia.
Kobiety, w obawie przed utratą pracy, boją się zaplanować dziecko. Odkładają tę decyzję na później. Wynikiem tego jest mały przyrost naturalny. Począwszy od roku 1996 liczba urodzeń sukcesywnie spadała, aż do 2006 roku, kiedy liczba ludności zmniejszyła się o ponad 41 tys.
Poinformowanie pracodawcy o spodziewaniu się dziecka w wielu przypadkach to jak wyrok kończący się utratą stanowiska. Co łaskawsi pracodawcy degradują młode mamy do stanowisk niższego szczebla z automatycznie niższą pensją. Obawiają się, że nie będzie ona w stanie pogodzić dwóch ról – mamy i kobiety robiącej karierę. W związku z tym ich wydajność w pracy zmaleje. Przedsiębiorcy nie wspierają matek. Towarzyszy im strach, że dziecko za bardzo będzie absorbować pracownicę i w efekcie zamiast skupiać się na obowiązkach zawodowych, myślami będzie ona ciągle przy maluchu lub będzie dosypiać w pracy zarwane noce spędzone przy jego łóżku. Podobnie wygląda kwestia zwolnień związanych z chorobą dziecka czy wizytą u lekarza. Mama jest dla nich problemem, a jej dziecko traktowane jest jako zło konieczne, kiedy zachodzi potrzeba wzięcia urlopu wychowawczego czy też wolnego popołudnia. Chcąc uniknąć takich sytuacji, uniemożliwiają im powrót do pracy, a nowi przedsiębiorcy na wieść o tym, że kandydatką na stanowisko jest kobieta wykształcona, doświadczona zawodowo i matka, nie dają jej szansy.
Atuty pracującej mamy
Spirala strachu nakręca się sama, a nie musi. Wystarczy, że pracodawcy zaufają młodym matkom i pozwolą im się wykazać w podwójnej roli, nie szczędząc wsparcia. Wtedy przekonają się, że kobieta z dzieckiem niejednokrotnie jest o wiele bardziej efektywnym pracownikiem niż pozostali.
Przede wszystkim kobieta-matka jest spełniona, a w związku z tym szczęśliwa i pełna pozytywnej energii. To z kolei pomaga jej stawiać czoła trudnym sytuacjom. Dziecko to siła matki, która nie pozwala jej się poddawać i załamywać. Świadomość odpowiedzialności już nie tylko za siebie, a za małą istotę także, potrafi pobudzić w kobiecie wiele pozytywnych cech. Macierzyństwo uczy ją lepszego planowania swojego czasu, w związku z tym często jest ona mistrzynią organizacji. Pracodawca nie powinien martwić się więc o niesumienne wykorzystywanie przez nią czasu pracy. Ona wie, że w domu czekają na nią dzieci i na nich będzie chciała się skupić, dlatego też każda minuta spędzona w pracy wykorzystywana jest tylko i wyłącznie na spełnianiu się zawodowym. Macierzyństwo to wspaniała lekcja dla kobiet. Uczy przede wszystkim sumienności, cierpliwości często wspomaga też umiejętności negocjacyjne.
Nadchodzą lepsze czasy?
Pod koniec 2008 zauważyć można wyraźny odwrót sytuacji związany z przyrostem naturalnym– przybyło 20 tys. młodych Polaków. Może to mieć związek z otwarciem oczu pracodawców, którzy zaczęli dostrzegać atuty pracujących młodych mam. To dobra informacja dla wszystkich tych kobiet, które po urodzeniu dziecka planują powrót do życia zawodowego.
Zgodnie z panującym prawem młodej mamie przysługuje 26 tygodni urlopu macierzyńskiego z gwarancją powrotu do pracy na to samo stanowisko z niezmienionym wynagrodzeniem. Oprócz tego kobiety mają prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie piersią, które wliczane są do czasu pracy. Dodatkowo przysługują jej dwa płatne dni, które może wykorzystać do opieki nad dzieckiem. W praktyce niestety nie wszystkie firmy przestrzegają tych zapisów, jednak zdarzają się i takie, dla których przepisy są motywacją do wprowadzania kolejnych udogodnień dla pracujących mam. W związku z tym obok regulowanych prawem ułatwień mogą liczyć także na becikowe od zakładu pracy, prywatną opiekę zdrowotną lub przedłużenie urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy nie widzą także problemu w tym, by pozwolić młodej mamie popracować w domu. Pozwalają jej także na późniejsze przychodzenie do pracy czy wcześniejsze wyjścia, kiedy wymaga tego sytuacja.
Firmy „nieprzeciętnie przyjazne mamom”
Jak znaleźć przyjazną mamie firmę? To zadanie dość pracochłonne i trudne. Jednak nie niemożliwe. Fundacja Św. Mikołaja w ramach akcji „Mama w pracy” już po raz kolejny zorganizowała konkurs na firmę „nieprzeciętnie przyjazną mamom”, przekonując tym samym, że istnieją pracodawcy, którzy chcą pomóc matkom w połączeniu macierzyństwa i kariery zawodowej. W ubiegłym roku o ten tytuł ubiegało się 121 przedsiębiorstw. W tym rywalizowało ze sobą 89 firm. Tegorocznymi laureatami zostały: Hewitt Associates, Grupa Ikea, Nike Poland, Akademia Zabawy i Rozwoju Octopus.
Jak donosi portal Ekai.pl kobiety pracujące w firmie Hewitt Associates otrzymują po urodzeniu dziecka dodatkowo 4 tygodnie płatnego urlopu oraz mają możliwość elastycznego czasu pracy. Kobiety zatrudnione w Grupie Ikea korzystają dodatkowo z 30 dni płatnego urlopu oraz zostają objęte opieką medyczną w czasie ciąży, jak i po urodzeniu. Pracownice Nike Poland spodziewające się dziecka mają możliwość, przed i po rozwiązaniu, pracy w domu. Zachowują także wszelkie dodatki niezbędne do wykonywania obowiązków, takie jak np. samochód.
Mama wraca do pracy
Czas spędzony na urlopie macierzyńskim nie musi wcale oznaczać zatopienia się w pieluchach i ciągłego myślenia o rodzaju zupki dla dziecka. Można go wykorzystać także w sposób, który umocni pozycję zawodową mimo przerwy na wychowywanie malucha. Bezpłatne szkolenia zawodowe tzw. e-learning to dzisiaj bardzo popularny sposób podniesienia swoich zawodowych kwalifikacji. Co ważne nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wystarczy podłączenie do internetu. Mało tego można samodzielnie zarządzać czasem, który chce się poświęcić danego dnia na naukę i przerwy uzależniać od potrzeb dziecka.
Kobieta, która pragnie dokonać aktywizacji zawodowej i połączyć pracę z wychowywaniem dziecka powinna zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jej szanse na rynku pracy zdecydowanie zwiększą się, kiedy zastanowi się, jakim innym poza wykonywanym dotąd zajęciem mogłaby się zająć. To także możliwość na zreorganizowanie swojego życia i podążanie za swoimi pragnieniami, a niekoniecznie za prestiżem zawodowym. Dobrym pomysłem może być bezpłatne spotkanie z doradcą zawodowym, który po serii testów będzie mógł otworzyć oczy mamy na nowe możliwości. Może się bowiem okazać, że dotychczasowe stanowisko, czy branża pozwala jej zrealizować się tylko w części, a maksimum wydajności i zadowolenia przyjdzie na stanowisku np. bardziej samodzielnym.
Jeśli już ta najistotniejsza sprawa zostanie ustalona w dalszej kolejności trzeba sprawdzić warunki, jakie oferuje pracodawca. Gdy po przeprowadzonym wywiadzie okaże się, że wiele stanowisk zajmowanych jest przez kobiety, może to być dobry znak, dowodzący temu, że są one przyjaźnie traktowane w przedsiębiorstwie. Ale to nie wszystko. Istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy pracodawca pozwala zabierać pracę do domu lub pozwala na spóźnienia. Co może okazać się sprawą niezwykle istotną zwłaszcza wtedy, kiedy w domu wystąpi sytuacja awaryjna związana z samopoczuciem dziecka. Przynajmniej na początku macierzyństwa matka nie może sobie pozwolić na delegacje. Ważne więc jest poruszenie i tej kwestii z pracodawcą, który powinien zrozumieć, że jest ona teraz bardziej potrzebna dziecku, a w wyjazdach mogą zastąpić ją inni. Istotną sprawą jest także konieczność zostawania po godzinach jako niepisany zwyczaj panujący w firmie. Młoda mama nie może sobie pozwolić na tego rodzaju ekstrawagancje. Ustabilizowany tryb życia daje bowiem dziecku poczucie bezpieczeństwa, w związku z tym nieregularne powroty pracującej matki do domu mogą odbić się na nim.
Nie ma idealnej recepty na połączenie kariery z macierzyństwem. Dobrze, jeśli młoda mama ma wsparcie nie tylko w pracodawcy, ale w rodzinie. Jeszcze ważniejsze jest, jeśli chce połączyć te dwie sprawy. Kobiety nie raz udowodniły już, że są w stanie poradzić sobie z wielością obowiązków, przyjmując na siebie obok roli opiekunki domowego ogniska obowiązki bizneswoman. Coraz więcej pań do tego wszystkiego dokłada jeszcze etat mamy i radzi sobie świetnie. Wystarczy dać temu szansę.
natalia jurga
Źródło:
Qpracy.pl
GUS
Prportal.pl
Edziecko.pl
Ekai.pl
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Macierzyństwo a kariera. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.