Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Na podstawie raportu i konsultacji z ekspertami Rada do spraw Rekomendacji, pod przewodnictwem Fuszary, zaproponowała zestaw rekomendacji w zakresie wsparcia rozwoju karier kobiecych w obszarze STEM - czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka)
Pełnomocniczka zwróciła uwagę, że większość rekomendacji jest kierowana w stronę firm technologicznych, ale pojawiają się również takie, które dotyczą humanistyki. „Nauki humanistyczne, jako współtworzące taką przestrzeń, w których technologie się rozwijają, są niesłychanie ważne. Wracamy do myślenia, że humanistyka nie jest jakimś +pięknoduchowskim dodatkiem+, tylko jest warunkiem tego, żeby się myśl rozwijała” – zaznaczyła Fuszara.
Wśród przygotowanych rekomendacji znalazły się wskazania dotyczące edukacji i kładzenia nacisku na atrakcyjne nauczanie przedmiotów ścisłych oraz myślenia kreatywnego i logicznego bez względu na płeć dziecka. Rekomendacje dotyczą również m.in. wspierania kobiet na uczelniach technicznych i wprowadzania standardów różnorodności w branży technologicznej.
Badanie prowadzone przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wykazało, że 41 proc. tegorocznych maturzystek dobrze ocenia swe zdolności matematyczne, mimo to jedynie 12 proc. dziewcząt podejmuje studia inżynierskie, a 4 proc. – informatyczne. Aż 88 proc. maturzystek nikt nigdy nie zachęcał do zainteresowania się technologiami, a 86 proc. nigdy nie zetknęło się z kobietą-inżynierką. Co czternasta maturzystka uważa, że studia inżynierskie nie są odpowiednie dla kobiet.
W minionym roku akademickim na uczelniach technicznych studiowało 37 proc. dziewcząt. 44 proc. z nich otrzymuje lub otrzymywało stypendium za dobre wyniki w nauce lub innego rodzaju wyróżnienia, a niemal co trzecia korzystała ze stypendium naukowego. Średnia ocen uzyskanych podczas obrony prac inżynierskich wynosiła 4,8.
„Dziewczyny na politechnikach czują się na swoim miejscu” – skomentowała wyniki badania prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska. Zwróciła uwagę, że kobiety są ponadprzeciętnie dobrymi studentkami, co wynika z faktu, że studia techniczne nadal nie są powszechnym wyborem wśród dziewcząt. „Nam chodzi o to, żeby nie wybitnie zdolne kobiety robiły karierę w zawodach zdominowanych przez mężczyzn, tylko żeby wszyscy mieli równe prawa: różne osoby, o różnych zdolnościach niezależnie od płci” – zaznaczyła.
Na rynku pracy w branżach związanych ze STEM kobiet jest wciąż niewiele. Obecnie średnie zatrudnienie kobiet w przedsiębiorstwach technologicznych wynosi 25 proc., a w zarządach zasiada 27 proc. kobiet. W ciągu ostatnich 5 lat udział kobiet pracujących w przedsiębiorstwach technologicznych wzrósł o 6 proc., a w zarządach tych firm – o 11 proc.
Prezes ds. finansowych Siemens Dominika Bettman podkreśliła, że kobiety wnoszą do firm, w których pracują inne wartości, postawy i inne punkty widzenia, co przekłada się na wyższe zyski firm, które budują zespoły złożone z osób o różnych punktach widzenia. „Wykorzystanie potencjału kobiet jest więc po prostu koniecznością, jest koniecznością także z punktu widzenia makroekonomicznego” – dodała.
Raport „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Siemens. Badanie przeprowadzono wśród dwóch tysięcy tegorocznych maturzystek z piętnastu miast, dwustu studentek politechnik oraz przedstawicieli piętnastu wybranych firm technologicznych. (PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
ozk/ pz/
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Fundacja Edukacyjna Perspektywy kobiet w branży technologicznej za mało. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.