Możesz także skorzystać z Zaawansowanej wyszukiwarki
Coroczne badanie „Niedobór talentów”, które zawiera listę 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów przeprowadzone przez agencję Manpower ujawniło, że pomimo wysokiego bezrobocia, firmy na całym świecie mają trudności w znalezieniu kandydatów na kluczowe stanowiska. W Polsce takie kłopoty dotyczą 51% pracodawców. Z raportu wynika, że w wypadku Polski sytuacja szczególnie źle wygląda w turystyce.
Trzy zawody na liście
Dla branży turystycznej niepokojącym faktem jest, że na liście 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów na miejscu trzecim pojawili się kucharze/szefowie kuchni, na szóstym pracownicy hoteli i restauracji, a na 10 pracownicy recepcji. -Na liście 10 najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk, opracowanej na podstawie badania Manpower znalazły się aż trzy stanowiska z branży związanej z turystyką. Potwierdza to nasze obserwacje systemowych niedoborów zawodów związanych z turystyką – mówi Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower Professional. Na liście obrazującej najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska w skali świata nie znalazł się żaden z tych zawodów. Dużo lepiej wygląda też sytuacja w Europie – tu na liście, znalazł się jedynie zawód Kucharza.
Brak wykwalifikowanych kadr to zmora polskiej i małopolskiej branży turystycznej. -W ciągu ostatnich lat zamkniętych zostało wiele szkół, w których mogli się kształcić młodzi ludzie planujący związać swoją przyszłość z branżą hotelarską, gastronomiczną lub turystyczną – wyjaśnia Leszek Kurycyn. -Drugim powodem może być fakt, że praca w zawodach związanych z tym sektorem jest często nisko opłacana, pomimo konieczności pracy w systemie zmianowym i oczekiwanych wysokich kwalifikacji, np. znajomości języków obcych. Wiele firm, np. centra BPO dla pracowników ze znajomością języków obcych ma atrakcyjniejsze finansowo oferty – tłumaczy Kucyna.
Badania Manpower potwierdzają opinie krakowskich przedsiębiorców: -Znaleźć dobrego kucharza, to prawdziwy kłopot, ale z obsadą innych stanowisk też nie jest łatwo, dużo osób rozpoczynających pracę w hotelarstwie, w zawodach takich jak barman, kelner, recepcjonista to ludzie bardzo młodzi jeszcze bez koniecznego doświadczenia. W wypadku pracy na recepcji podstawą jest znajomość języków, sam angielski już nie wystarcza, pożądane jest aby pracownik potrafił płynnie porozumiewać się przynajmniej w dwóch językach obcych – mówi właściciel hotelu i restauracji w Krakowie. Małopolscy przedsiębiorcy żalą się, że absolwenci kierunków hotelarskich wprawdzie posiadają szeroką wiedzę na ogólne tematy związane z turystyką, ale nie potrafią m.in. sprzedawać usług. Zarzucają im też brak wiedzy praktycznej (np. znajomości popularnych systemów rezerwacji) i słabo rozwinięte umiejętności obsługi klienta. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazują przede wszystkim na szkolnictwo niedostosowane do potrzeb rynku pracy, a także obserwowaną kilka lat temu migrację wykwalifikowanych pracowników z branży do krajów UE. Brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr potwierdza również ankieta przeprowadzona przez portal turystykamalopolska.pl wśród przedstawicieli małopolskiej branży turystycznej. Ponad 60% respondentów oceniło w niej kadry w małopolskiej branży turystycznej jako niewystarczająco przygotowane, a niemal 100% uznało, że pracownicy potrzebują szkoleń.
Światowy trend
Rezultaty badań Manpower (agencji, której światowa sieć obejmuje 4000 biur w 82 krajach i obsługuje 400 000 klientów rocznie) wskazują, że z roku na rok coraz trudniej znaleźć odpowiedniego pracownika. W tym roku aż 51% polskich pracodawców zadeklarowało, że ma trudności ze znalezieniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. To lekki wzrost w porównaniu z wynikami z lat ubiegłych (48% w 2009 r.; 49% w 2008 r.). Problem ten dotyczy 31% pracodawców na świecie i 23% Europie. Polska z najwyższym wynikiem wśród krajów europejskich uplasowała się w czołówce rankingu. Większe kłopoty ze znalezieniem właściwych pracowników mają tylko firmy z Japonii (76%), Brazylii (64%), Argentyny i Singapuru (po 53%). Do grupy krajów, gdzie o znalezienie wykwalifikowanego pracownika nie jest trudno należą Irlandia (4%), Wielka Brytania (9%), Norwegia (11%), Stany Zjednoczone (14%), Hiszpania (15%) i Indie (16%). Według danych Manpower na całym świecie brak przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych i menedżerów projektów.
-Obserwujemy, że pomimo wysokiego bezrobocia firmy na całym świecie mają trudności w pozyskiwaniu odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska i wiele wakatów pozostaje nieobsadzonych. Problemem nie jest zatem ilość potencjalnych kandydatów, lecz złe dopasowanie talentów – brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w odpowiednim miejscu i czasie. Pracodawcy poszukują coraz częściej kandydatów o coraz bardziej specjalistycznych i wyszukanych kompetencjach. Współczesny rynek pracy niesie wiele wyzwań, zarówno dla firm jak i osób poszukujących pracy - wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska
Jak radzić sobie z problemem? Mobilność i Szkolenia
Publikacji wyników badania towarzyszy opracowanie eksperckie Manpower „Rozwijanie potencjału przyszłego pracownika: nowy sposób na niedopasowanie talentów”, które zawiera wskazówki dla pracodawców i pracowników jak radzić poradzić w aktualnej sytuacji na rynku pracy. Z opracowania wynika przede wszystkim, że firmy powinny poszerzyć zakres swych poszukiwań o migrantów branżowych, pracowników skłonnych do zmiany miejsca zamieszkania, także do zmiany kwalifikacji, jak również osoby wstępujące na drogę zawodową. Kluczem do sukcesu są szkolenia i rozwój. -Pracodawcy powinni przewartościować swoje nastawienie i uwzględniać kandydatów, którzy nie spełniają wszystkich wymagań związanych z danym stanowiskiem. Ważne jest, aby znaleźć pracowników z potencjałem do szybkiego opanowywania nowych umiejętności - komentuje Iwona Janas. To już nie kompetencje, ale ocena potencjału do kandydata do szybkiego przyswajania wiedzy i szybkiego ich nabycia drogą szkoleń stają się kluczowe. A właściwy system szkoleń jest kluczem do efektywnej polityki kadrowej. Szkolenia to też jedyna droga dla małopolskiej branży turystycznej. Obecnie na terenie województwa prowadzone są dla niej dwa projekty szkoleniowe w 80 procentach finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: „Nie taki turysta straszny, czyli jak sprawnie zarządzać i efektywnie pracować w przemyśle turystycznym w Małopolsce” i „Profesjonalne kadry dla małopolskiej turystyki” , których celem jest dostosowanie do potrzeb rynku pracy kwalifikacji kadry mikro i małych przedsiębiorstw sektora turystycznego oraz branż z nim powiązanych w Małopolsce.
Tomasz Zdun
Więcej informacji na temat badania Manpower Niedobór talentów 2010 (2010 Talent Shortage Survey Results), a także opracowanie eksperckie Rozwijanie potencjału przyszłego pracownika: nowy sposób na niedopasowanie talentów (Teachable Fit: A New Approach for Easing the Talent Mismatch) można znaleźć w zakładce Badania Manpower na stronie www.manpower.pl
Źródło: www.turystykamalopolska.pl
Oferty pracy dla każdego już teraz szukaj pracy. Umieść ogłoszenia o pracę w naszym serwisie. U nas również informacje o szkoleniach, kursach które zapewniają podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Firmy maja możliwość darmowej rekrutacji i umieszczania ogłoszeń poszukujących pracowników. Brakuje kadr w turystyce. Poradniki i artykuły na ofertypracy24h.pl. Praca, baza ogłoszeń dla poszukujących pracy.
© 2009-2024 Aplit Wszelkie prawa zastrzeżone.